ATMEGA8-16AU
Mfr.Part #
ATMEGA8-16AU
Datasheet
ATMEGA8-16AU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Stock
339
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-TQFP
Program Memory Size :
8KB (4K x 16)
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V