ATMEGA168-20MU
Mfr.Part #
ATMEGA168-20MU
Datasheet
ATMEGA168-20MU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Stock
757
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V