ATMEGA329-16MUR
Mfr.Part #
ATMEGA329-16MUR
Datasheet
ATMEGA329-16MUR
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
Stock
134
Connectivity :
SPI, UART/USART, USI
Number of I/O :
54
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V