ATMEGA32-16AQ
- Mfr.Part #
- ATMEGA32-16AQ
- Datasheet
ATMEGA32-16AQ
- Description
- IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
- Stock
- 661
- Number of I/O :
- 32
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- 44-TQFP
- Program Memory Size :
- 32KB (16K x 16)
- RAM Size :
- 2K x 8
- Speed :
- 16MHz
- Supplier Device Package :
- 44-TQFP (10x10)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 4.5V ~ 5.5V