ATTINY85-20SH
- Mfr.Part #
- ATTINY85-20SH
- Datasheet
ATTINY85-20SH
- Description
- IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
- Stock
- 545
- Connectivity :
- USI
- Data Converters :
- A/D 4x10b
- EEPROM Size :
- 512 x 8
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 6
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Program Memory Size :
- 8KB (4K x 16)
- RAM Size :
- 512 x 8
- Speed :
- 20MHz
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.7V ~ 5.5V