MMC2113CFCPV33
Mfr.Part #
MMC2113CFCPV33
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package/Case
Datasheet
MMC2113CFCPV33
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP
Stock
554
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI
Core Processor :
M210
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
104
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
144-LQFP
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
33MHz
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V