74LVC4066D-Q100J
Mfr.Part #
74LVC4066D-Q100J
Manufacturer
Nexperia
Package/Case
Datasheet
74LVC4066D-Q100J
Description
IC SWITCH QUAD BILATERAL 14SOIC
Stock
467
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
-3db Bandwidth :
500MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
8pF
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
Charge Injection :
7.5pC
Crosstalk :
-56dB @ 1MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
5µA
Mounting Type :
Surface Mount
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
1:1
Number of Circuits :
4
On-State Resistance (Max) :
10Ohm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package :
14-SO
Switch Circuit :
SPST - NO
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
3.9ns, 5ns
Voltage - Supply, Dual (V±) :
Voltage - Supply, Single (V+) :
1.65V ~ 5.5V