CD74ACT14M
- Mfr.Part #
- CD74ACT14M
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Package/Case
- Datasheet
CD74ACT14M
- Description
- IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
- Stock
- 1451
- Quality
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Current - Quiescent (Max) :
- 4 µA
- Features :
- Logic Level - High :
- 1.4V ~ 2V
- Logic Level - Low :
- 0.8V ~ 1.3V
- Logic Type :
- Inverter
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 14.5ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 6
- Number of Inputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 14-SOIC
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V