SN74S20D
- Mfr.Part #
- SN74S20D
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Package/Case
- Datasheet
SN74S20D
- Description
- IC GATE NAND 2CH 4-INP 14SOIC
- Stock
- 344
- Quality
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Current - Output High, Low :
- 1mA, 20mA
- Current - Quiescent (Max) :
- 8 mA
- Features :
- Logic Level - High :
- 2V
- Logic Level - Low :
- 0.8V
- Logic Type :
- NAND Gate
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 5ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 2
- Number of Inputs :
- 4
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 14-SOIC
- Voltage - Supply :
- 4.75V ~ 5.25V