74ABT20DB,112
Mfr.Part #
74ABT20DB,112
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package/Case
Datasheet
74ABT20DB,112
Description
NAND GATE, ABT SERIES, 2 FUNC, 4
Stock
1082
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
15mA, 20mA
Current - Quiescent (Max) :
50 µA
Features :
Logic Level - High :
2V
Logic Level - Low :
0.8V
Logic Type :
NAND Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
3.9ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Inputs :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
14-SSOP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V