SN74ACT14PW
Mfr.Part #
SN74ACT14PW
Datasheet
SN74ACT14PW
Description
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Stock
533
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Logic Level - High :
1.2V ~ 2.1V
Logic Level - Low :
0.5V ~ 1.4V
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
11.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V