DM74LS240WM
Mfr.Part #
DM74LS240WM
Manufacturer
onsemi
Package/Case
Datasheet
DM74LS240WM
Description
IC INVERTER 2CH 4-INP 20SOIC
Stock
584
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
15mA, 24mA
Current - Quiescent (Max) :
Features :
3-State
Logic Level - High :
2V
Logic Level - Low :
0.8V
Logic Type :
Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
22ns @ 5V, 150pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Inputs :
4
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V