74LVC14AMTR
Mfr.Part #
74LVC14AMTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package/Case
Datasheet
74LVC14AMTR
Description
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SO
Stock
392
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Current - Quiescent (Max) :
10 µA
Features :
Logic Level - High :
1.4V ~ 2.2V
Logic Level - Low :
0.3V ~ 0.8V
Logic Type :
Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
6.4ns @ 3.3V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
6
Number of Inputs :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
14-SO
Voltage - Supply :
1.65V ~ 3.6V