F110G107MDL
Mfr.Part #
F110G107MDL
Manufacturer
Nichicon
Package/Case
Datasheet
F110G107MDL
Description
CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD
Stock
539
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100kHz
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
4 V