TPS60101PWP
Mfr.Part #
TPS60101PWP
Manufacturer
Texas Instruments
Package/Case
Datasheet
TPS60101PWP
Description
IC REG CHARGE PUMP 3.3V 20HTSSOP
Stock
318
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
100mA
Frequency - Switching :
300kHz
Function :
Step-Up
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-HTSSOP
Synchronous Rectifier :
No
Topology :
Charge Pump
Voltage - Input (Max) :
3.6V
Voltage - Input (Min) :
1.8V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V