AS1310-BTDT-27
Mfr.Part #
AS1310-BTDT-27
Manufacturer
ams
Package/Case
Datasheet
AS1310-BTDT-27
Description
IC REG BOOST 2.7V 320MA 8TDFN
Stock
449
Manufacturer :
ams
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
320mA (Switch)
Frequency - Switching :
Function :
Step-Up
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-TDFN (2x2)
Synchronous Rectifier :
No
Topology :
Boost
Voltage - Input (Max) :
3.6V
Voltage - Input (Min) :
0.7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V