476UVK035MEL
- Mfr.Part #
- 476UVK035MEL
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics
- Package/Case
- Datasheet
476UVK035MEL
- Description
- CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
- Stock
- 141
- Quality
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 47 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 6Ohm @ 120Hz
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 105 mA @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 70 mA @ 120 Hz
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 35 V