BU23TD2WNVX-TL
Mfr.Part #
BU23TD2WNVX-TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package/Case
Datasheet
BU23TD2WNVX-TL
Description
IC REG LIN 2.3V 200MA 4SSON
Stock
3848
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
60 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SSON004X1010
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 200mA