BU30JA3DG-CTR
Mfr.Part #
BU30JA3DG-CTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package/Case
Datasheet
BU30JA3DG-CTR
Description
300MA 3.0V, CMOS LDO REGULATORSF
Stock
417
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
60dB (1kHz)
Supplier Device Package :
5-SSOP
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Voltage Dropout (Max) :
0.22V @ 300mA