KF15BD-TR
Mfr.Part #
KF15BD-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package/Case
Datasheet
KF15BD-TR
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8SO
Stock
458
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 mA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 200mA (Typ)