TLV1117-15IDCYRG3
Mfr.Part #
TLV1117-15IDCYRG3
Manufacturer
Texas Instruments
Package/Case
Datasheet
TLV1117-15IDCYRG3
Description
IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT223
Stock
2500
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223-4
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 800mA