RT9069-25GB
Mfr.Part #
RT9069-25GB
Manufacturer
Richtek
Package/Case
Datasheet
RT9069-25GB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5
Stock
399
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
3.5 µA
Current - Supply (Max) :
5 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 10mA