RT9080N-12GJ5
Mfr.Part #
RT9080N-12GJ5
Datasheet
RT9080N-12GJ5
Description
IC REG LIN 1.2V 600MA TSOT23-5
Stock
787
Control Features :
Enable
Current - Output :
600mA
Current - Quiescent (Iq) :
4 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
1.03V @ 600mA