RT9081A-18GQZA(2)
Mfr.Part #
RT9081A-18GQZA(2)
Datasheet
RT9081A-18GQZA(2)
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6ZADFN
Stock
136
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
110 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
6-XFDFN Exposed Pad
Protection Features :
Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
PSRR :
80dB (1kHz)
Supplier Device Package :
6-ZADFN (1.2x1.2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 500mA