RT9166-18PVL
Mfr.Part #
RT9166-18PVL
Datasheet
RT9166-18PVL
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-3
Stock
721
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
300 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Active
PSRR :
55dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 300mA (Typ)