SFT37T50-10K291E-F
- Mfr.Part #
- SFT37T50-10K291E-F
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics
- Package/Case
- Datasheet
SFT37T50-10K291E-F
- Description
- CAP ARRAY 10UF/50UF 370V RADIAL
- Stock
- 627
- Quality
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Capacitor Networks, Arrays
- Capacitance :
- 10µF, 50µF
- Circuit Type :
- Bussed
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP) Film, Metallized
- Mounting Type :
- Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- Number of Capacitors :
- 2
- Package / Case :
- Radial, Can - 3 Lead
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 370 V