AMW036-3.2.0
Mfr.Part #
AMW036-3.2.0
Manufacturer
Silicon Labs
Package/Case
Datasheet
AMW036-3.2.0
Description
RX TXRX MOD WIFI PCB TRACE SMD
Stock
212
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Antenna Type :
PCB Trace
Current - Receiving :
5.7mA
Current - Transmitting :
11.4mA
Data Rate :
65Mbps
Frequency :
2.4GHz ~ 2.484GHz
Memory Size :
1MB Flash, 96kB RAM
Modulation :
CCK, DSSS, OFDM
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Package / Case :
52-SMD Module
Power - Output :
18dBm
Product Status :
Obsolete
Protocol :
802.11b/g/n
RF Family/Standard :
WiFi
Sensitivity :
-94dBm
Serial Interfaces :
ADC, GPIO, PWM, SPI, UART
Utilized IC / Part :
CYW43362
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V