AMRT4-433
Mfr.Part #
AMRT4-433
Manufacturer
RF Solutions
Package/Case
Datasheet
AMRT4-433
Description
RF TRANSMITTER AM 433MHZ MODULE
Stock
526
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Transmitters
Antenna Connector :
Through Hole
Applications :
Car Alarms, Remote Sensing
Current - Transmitting :
4mA
Data Interface :
PCB, Through Hole
Data Rate (Max) :
Features :
Frequency :
433MHz
Memory Size :
Modulation or Protocol :
AM
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Module
Power - Output :
0dBm
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Module
Voltage - Supply :
2V ~ 14V