RGS1A60D50KEN
Mfr.Part #
RGS1A60D50KEN
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package/Case
Datasheet
RGS1A60D50KEN
Description
SSR 600V 50A 1200VP-E-SRW COMM
Stock
3
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Contactors (Solid State)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
50 A
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
SSR with Integrated Heat Sink
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
4 ~ 32VDC
Voltage - Load :
42 ~ 600V