DP4R60D40B2
- Mfr.Part #
- DP4R60D40B2
- Manufacturer
- Sensata Technologies – Crydom
- Package/Case
- Datasheet
DP4R60D40B2
- Description
- RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V
- Stock
- 619
- Quality
- Manufacturer :
- Product Category :
- Contactors (Solid State)
- Circuit :
- SPST-NO (1 Form A)
- Load Current :
- 40 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Output Type :
- DC
- Package / Case :
- Hockey Puck
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Voltage - Input :
- 4.5 ~ 15VDC
- Voltage - Load :
- 1 ~ 48V