LY2N-DC24
Mfr.Part #
LY2N-DC24
Datasheet
LY2N-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
3221
Coil Current :
36.9 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max
Termination Style :
Plug In
Datasheets
LY2N-DC24
    TRIP ALARM UNIT FOR J7MN
    CIR BRKR 4A 690VAC ROCKER
    CIR BRKR MTR STARTER 10A 690VAC
    CIR BRKR MTR STARTER 13A 690VAC
    CIR BRKR MTR STARTER 4A 690VAC
    CIR BRKR MTR STARTER 2.5A 690VAC
    CIR BRKR MTR STARTER 1.6A 690VAC
    CIR BRKR MTR STARTER 4A 690VAC
Part Manufacturer Stock Description
LY2N AC50 Omron Automation 599 RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 50V