RD2CB-24VAC-L
Mfr.Part #
RD2CB-24VAC-L
Manufacturer
R-K Electronics, Inc.
Package/Case
Datasheet
RD2CB-24VAC-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
153
Manufacturer :
R-K Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
18 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In
Datasheets
RD2CB-24VAC-L
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    RES-DIODE FILTER, 200 VDC, 220O,
    TRANS FITR 240VAC 3 0.47MFD 100O
    RES-DIODE FILTER, 200 VDC, 10O,
    RES-DIODE FILTER, 200 VDC, 22O,
    RES-DIODE FILTER, 170 VDC, 220O,
    TRANS FILTR 240VAC 3 0.47MFD 220
    TRANS FLTR 240VAC 3 0.47MFD 220O
    RES-DIODE FILTER, 320 VDC, 680O,
    RES-DIODE FILTER, 200 VDC, 470O,
    RES-DIODE FILTER, 200 VDC, 680O,