RPYA002A120L
Mfr.Part #
RPYA002A120L
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package/Case
Datasheet
RPYA002A120L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Stock
401
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 28VDC - Max