KC-14/12VDC
Mfr.Part #
KC-14/12VDC
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Package/Case
Datasheet
KC-14/12VDC
Description
KC-14/12VDC=RELAY, VACUUM, SPD
Stock
146
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
250 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
0.5 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
9 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
15000VDC - Max
Termination Style :
Solder Turret
Datasheets
KC-14/12VDC
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    ASY 60 POS SOCK INSERT RR
    CONN PIN INSERT ASSY
    CONN SOCKET INSERT ASSY
    CONN SOCKET INSERT ASSY
    INSERT ASSY 150 POS RR A600
    CONN PIN ASSY ARINC INSERT 150
    CONN ARINC INSERT 100
    CONN PIN ARINC INSERT
    CONN PIN INSERT ASSY
Part Manufacturer Stock Description
KC-11 TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 288 RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 26.5V