ETS-1C-N-SL60VDC
Mfr.Part #
ETS-1C-N-SL60VDC
Manufacturer
Advantech
Package/Case
Datasheet
ETS-1C-N-SL60VDC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 60V
Stock
167
Manufacturer :
Advantech
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
45 VDC
Must Release Voltage :
3 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C