D31A5100
Mfr.Part #
D31A5100
Manufacturer
Celduc
Package/Case
Datasheet
D31A5100
Description
REED RELAY 1A/12V
Stock
166
Manufacturer :
Celduc
Product Category :
Reed Relays
Coil Current :
12 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Rhodium (Rh)
Contact Rating (Current) :
500 mA
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1 VDC
Operate Time :
1 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Release Time :
50 µs
Seal Rating :
Switching Voltage :
100VDC - Max