BFM-1C-12C
Mfr.Part #
BFM-1C-12C
Manufacturer
Comus International
Package/Case
Datasheet
BFM-1C-12C
Description
RELAY REED SPDT .25A 12V
Stock
3
Manufacturer :
Comus International
Product Category :
Reed Relays
Coil Current :
8 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Ruthenium (Ru)
Contact Rating (Current) :
250 mA
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1 VDC
Operate Time :
1 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
150VDC - Max