SR4D4012
- Mfr.Part #
- SR4D4012
- Manufacturer
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Package/Case
- Datasheet
SR4D4012
- Description
- RELAY SAFETY 4PST 8A 12V
- Stock
- 631
- Quality
- Manufacturer :
- Product Category :
- Safety Relays
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 8 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- Switching Voltage :
- 400VAC - Max