EB2-24TNU-L
Mfr.Part #
EB2-24TNU-L
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
EB2-24TNU-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Stock
237
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
8.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
2 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
1 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max