TE2000B120RJ
Mfr.Part #
TE2000B120RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package/Case
Datasheet
TE2000B120RJ
Description
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 2000W
Stock
28
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-25°C ~ 225°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
2000W
Product Status :
Active
Resistance :
120 Ohms
Temperature Coefficient :
±440ppm/°C
Tolerance :
±5%