RC0402J101CS
Mfr.Part #
RC0402J101CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package/Case
Datasheet
RC0402J101CS
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/32W 01005
Stock
160000
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Power (Watts) :
0.03W, 1/32W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
100 Ohms
Supplier Device Package :
01005
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±5%