RC1608F100CS
Mfr.Part #
RC1608F100CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package/Case
Datasheet
RC1608F100CS
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603
Stock
212
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 Ohms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%