SR03700001001KR500
Mfr.Part #
SR03700001001KR500
Manufacturer
Vishay
Package/Case
Datasheet
SR03700001001KR500
Description
RES 1K OHM 1/2W 10% AXIAL
Stock
133
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±10%