0831-040-X5R0-471M
Mfr.Part #
0831-040-X5R0-471M
Manufacturer
CTS Corporation
Package/Case
Datasheet
0831-040-X5R0-471M
Description
CAP CER 470PF X5R RADIAL
Stock
216
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
470 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
Datasheets
0831-040-X5R0-471M
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
Part Manufacturer Stock Description
0831 000 H3M0 560 K CTS Corporation 480 CAP CER 56PF H3M RADIAL
0831 000 H3M0 560 KLF CTS Corporation 553 CAP CER 56PF H3M RADIAL
0831 000 P2G0 150 J CTS Corporation 525 CAP CER 15PF P2G RADIAL
0831 000 P2G0 150 JLF CTS Corporation 165 CAP CER 15PF P2G RADIAL
0831 000 P2G0 220 J CTS Corporation 555 CAP CER 22PF P2G RADIAL
0831 000 P2G0 220 JLF CTS Corporation 778 CAP CER 22PF P2G RADIAL
0831 000 P2H0 479 C CTS Corporation 723 CAP CER 4.7PF P2H RADIAL
0831 000 P2H0 479 CLF CTS Corporation 479 CAP CER 4.7PF P2H RADIAL
0831 000 U2J0 100 L CTS Corporation 126 CAP CER 10PF U2J RADIAL
0831 000 U2J0 100 LLF CTS Corporation 496 CAP CER 10PF U2J RADIAL