MX36-GCA-100
Mfr.Part #
MX36-GCA-100
Manufacturer
Trimax Circuit Protectors
Package/Case
Datasheet
MX36-GCA-100
Description
CIR BRKR 100A 48VDC PUSH-RESET
Stock
20
Manufacturer :
Trimax Circuit Protectors
Product Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Push to Reset
Approval Agency :
cUL, UL
Breaker Type :
Current Rating (Amps) :
100A
Illumination :
None
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Poles :
1
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
48 V
Datasheets
MX36-GCA-100
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    CIR BRKR 13A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 7A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 4A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 3A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 5A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 6A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 16A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 40A 48VDC PUSH-RESET
    CIR BRKR 10A 250VAC/50VDC ROCKER
    CIR BRKR 120A 48VDC PUSH-RESET