24LT300U
Mfr.Part #
24LT300U
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
24LT300U
Description
PTC RESET FUSE 24V 3A STRAP
Stock
435
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
6.3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
15 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
55 mOhms
Time to Trip :
4 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
24V