24LT100U
Mfr.Part #
24LT100U
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
24LT100U
Description
PTC RESET FUSE 24V 1A STRAP
Stock
687
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
260 mOhms
Time to Trip :
7 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
24V