SMBJ15CA
- Mfr.Part #
- SMBJ15CA
- Manufacturer
- SMC Diode Solutions
- Package/Case
- Datasheet
SMBJ15CA
- Description
- TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
- Manufacturer :
- SMC Diode Solutions
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 24A
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power - Peak Pulse :
- 600W
- Supplier Device Package :
- SMB (DO-214AA)
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 16.7V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 24.4V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 15V