SMCJ15CA
Mfr.Part #
SMCJ15CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
SMCJ15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Stock
38895
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
61.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V