S43LCC0424
Mfr.Part #
S43LCC0424
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package/Case
Datasheet
S43LCC0424
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SOT143
Stock
411
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
15pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-253-4, TO-253AA
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-143
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
43V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V (Max)